Samozřejmě citrón

K pěstování se doporučuje se použít bio citróny, protože některé „obyčejné“ varianty mohou obsahovat semena, která nevyklíčí. Vhodná je například odrůda Meyer, což je jakýsi přírodní kříženec citrónu a nejspíš mandarinky nebo pomeranče. Na první pohled je menší a hezčí než běžný citron, a proto se lépe hodí pro okrasné účely do venkovních květináčů nebo interiérů.
plody citronovníku

Půda

Ideální je směs rašeliny, vermikulitu a organických hnojiv. Obvykle ale postačí i obyčejná hlína.

 

Nádoba

Citrón je rostlina s velmi silným kořenovým systémem, a proto se pro ni lépe hodí nádoba, která širší než hlubší. Pro klíčení semínek použijte květináč maximálně 15 cm hluboký, pro semenáčky hluboký 25-40 cm a široký asi 30-45 cm, rostlina v nich vydrží několik let.

 

Klíčení semínek

1.    Navlhčete hlínu vodou tak, aby byla vlhká, ale ne mokrá

2.    Hlínu nasypte do květináče do výšky 3 cm pod okraj

3.    Nakrájejte citrón na plátky, vyjměte semínka a opláchněte je vodou

4.    Zasaďte je do hloubky 1 cm a zakryjte půdou, poté je zalejte vodou

5.    Květináč zakryjte plastovým sáčkem nebo folií, udělejte v něm otvory, abyste umožnili výměnu plynů. To udržuje semena v teple a vlhku.

6.    Mějte na paměti, že semínka pro klíčení potřebují vlhko a teplo. Pokud Vám přijde, že teplota je moc vysoká, odstraňte plastový kryt. Jinak hrozí, že semínka vyschnou nebo naopak začnou hnít, pokud je příliš vysoká i vlhkost.

7.    Klíčení může trvat až dva týdny. Pokud se Vám zdá, že klíčí pomalu, odstraňte plastový kryt a výhonky umístěte na slunné místo. Pravidelně kontrolujte.

8.    Jakmile jsem výhonky dostatečně velké a silné, můžete je přesadit do většího květináče.
čerstvé citrusy

Pamatujte, že rostliny potřebují světlo. Umístěte je na slunné místo nebo parapet a pravidelně je kontrolujte, zda nevysychají nebo nezačínají hnít. Malá rostlinka by měla mít vždy vlhkou půdu, ale ne se utápět ve vodě.

Hnojivo doplní živiny. Dokud je rostlina mladá, používá se hnojivo pro podporu růstu listů a kořenů, nikoliv pro podporu tvorby plodů.

Related Posts

Create AccountLog In Your Account