Na trhu kryptoměn se dnes objevují alternativy Bitcoinu, tzv. altcoiny. Jedny z prvních, které vznikly již v roce 2011, byly Litecoin a Ripple. Samotná měna Ripple však vznikla kvůli zkvalitnění procesu bankovních transakcí mezi bankovními ústavy, je to měna centralizovaná, založená společností OpenCoin Inc.

A tím se významně liší právě od Bitcoinu, jehož cílem bylo poskytnout výrazného konkurenta vůči celému bankovnímu systému. Naopak Litecoin měl být klasickou alternativní volbou vůči jeho předchůdci, pouze s rychlejšími transakcemi a se skromnějšími požadavky v energetických nárocích.

nové peníze

Altcoiny jsou seriózní, některé jsou ale podvodné

To však není vše. Altcoinů začaly vznikat desítky až stovky. Jako příklad si uveďme některé z nich. V lednu 2017 se na burzách objevil první Pascal Coin. Během několika týdnů se jeho hodnota vyšplhala na 0,6 US dolaru. Extrémní volatilita, jakou tato měna zaznamenala, je typická pro většinu altcoinů. Zhruba o půl roku dříve trh zaplavil Zcash. Ten je podobně jako Monero ryze anonymní, což přilákalo řadu zájemců a jeho hodnota prudce vylétla vzhůru. V současné době je jedním z nejoblíbenějších zdrojů na virtuálních trzích.

šifrovací podnikání

Vtipnou recesí, ale zároveň seriózním platidlem, se stal v roce 2013 Dogecoin. Má obrovskou zásobu mincí – zhruba 100 miliard, stojí za ním velmi početný svazek nadšenců, kteří dokonce podporují různé sportovní akce. Např. jamajský čtyřbob na olympiádě v ruském Soči mohl startovat jen proto, že mu věnovali jako sponzorský dar 25 tisíc dolarů. Dalším sponzoringem byl vůz na automobilové soutěži Nascar, který se mezi ostatními zaskvěl s velkým obrázkem psa Shiba-inu na kapotě. Komunita Dogecoin miningu také podpořila lidskou solidaritu a poskytla finanční pomoc (20 tis. USD) sluncem vyprahlé africké zemi Keňa.

Ne všechny altcoiny jsou však seriózní. Podvodné tzv. scamcoiny jsou zpravidla všechny vytěžené předem, lákají zájemce na pěkné webstránky a jakmile zakladatelům jejich počínání vynese jistý zisk, většinu coinů na burze vmžiku odprodají a celý jejich projekt tím pádem skončí.

Related Posts

Create AccountLog In Your Account