Osivo je potřeba vysít o rok dříve, v termínu od konce března do začátku dubna do pařeniště, případně koncem dubna přímo do půdy. Sklizně se však dočkáte až ve třetím roce pěstování.  
vázaný chřest

Předpěstování

Při setí dejte do každé buňky pouze jedno semínko, snadněji zjistíte, kolik semen bylo schopných vyklíčit. Pro semeno chřestu zcela postačuje hloubka 2 centimetry. Po vysetí vše dobře zalijte a přihrňte zeminou nebo zakryjte černou fólií. Je to proto, že semena chřestu klíčí ve tmě.
Na urychlení klíčení můžete semena nechat předklíčit 3 až 5denním namáčením v teplé vodě. Už za měsíc vzejdou první rostlinky. Porost mladých sazenic a pravidelně zavlažujte. Když sadba dosáhne výšky 30 centimetrů, vysaďte ji na trvalé stanoviště do předem připravené půdy.
pěstování chřestu

Před založením políčka:

Půda by měla být jemná, na začátku podzimu zrytá do hloubky až 90 centimetrů. Zároveň byste do ní měli zapracovat hnůj, draselnou sůl a síran amonný.
V červenci nebo v srpnu můžete vysadit předpěstované sazenice. Chřest se vysazuje do hloubky 18 až 20 centimetrů na vzdálenost v řádku 30 centimetrů. Za suchého a teplého počasí jí dopřejte štědrou zálivku, obzvláště v písčité půdě.
Porost postupně zakryjte vrstvou půdy a zbavujte ho plevelů.

Bílá či zelená?

Je na vás, zda chcete pěstovat jemný bílý chřest nebo o něco kořenitější zelený. Vězte, že pokud si zvolíte bílou, bude třeba porost již na jaře třetího roku přihrnout půdou. Vzniknou tak hrůbky vysoké asi 40 centimetrů a široké přibližně 30 centimetrů. Základní rozdíl v pěstování zeleného chřestu je v přístupu světla k rostlinám.

Sběr

Na konci druhého roku pěstování bílého chřestu, seřízněte veškerou omrzlou a odumřelou nať. U zeleného se seřezávají všechny uschlé nadzemní výhonky.
Začátkem dubna následujícího roku vytvořte v okolí bílého chřestu hrůbky, které na povrchu uhlaďte například lopatou. Pokud byste si chtěli pochutnat na výhoncích o pár dní dříve, přikryjte hrůbky černou fólií. Postupně jak se bude zvyšovat teplota půdy, chřest poroste rychleji.

4.7
03
Related Posts

Create AccountLog In Your Account